w ,

Xiaomi Mi VR Play i Play 2 to nie koniec prac firmy nad VR

Xiaomi Mi VR Play było niezłymi goglami w rozsądnej cenie, jednakże postęp jaki udało się dokonać dzięki Mi VR Play 2 udowodnił, że chińska firma nie zamierza odpuszczać sobie tematu wirtualnej rzeczywistość, póki co jedynie w kwestii mobilnej. Niedawno dowiedzieliśmy się, że nawiązano współpracę z Nokią, której celem jest wspólne rozwijanie tej technologii, ale nie tylko. W planach są również inwestycje na rzecz rozszerzonej rzeczywistości, która ma wiele do zaoferowania ze względu na małe pole zagospodarowania.

Pierwsze kroki w VR

Zacznijmy najpierw od dwóch dotychczasowych gogli, które należą do grona takich klasyków jak Google Cardboard, Google Daydream czy Samsung Gear VR. Pierwsza generacja była nawet w swoim projekcie bardzo toporna ze względu na duży rozmiar, specyficzny materiał wykorzystany do obudowy – lyrca (nylon i spandex) oraz zamek taki sam jak te przy bluzach. Z racji, że do korzystania potrzebujemy smartfona grono potencjalnych odbiorców zostało dosyć ograniczone. Następujące rozmiary telefonów z ich przekątnymi, dla:

  • 11.9cm (4.7 cala) rozmiar 138.1mm x 67.0mm
  • 14.0cm (5.5 cala) rozmiar 155.1mm x 77.6mm
  • 14.5cm (5.7 cala) rozmiar 158.1mm x 77.8mm

Część główna Xiaomi Mi VR Play (zdjęcie poniżej) mierzy 201mm x 107mm, co wraz z zawartością powoduje, że cały zestaw swoje jednak waży co negatywnie wpływa na wygodę korzystania. Ponadto ograniczone możliwości nie pozwalały na doświadczanie wirtualnej rzeczywistości w bardzo dobrych warunkach.

Xiaomi Mi VR Play 2 – Udana ewolucja?

Chińczycy nie zrazili się jednak dosyć chłodnym przyjęciem całej technologii i zdecydowali się wydać Xiaomi Mi VR Play 2 (zdjęcie główne wpisu na górze), które znacząco zyskało na doświadczenia z poprzedniego headsetu. “Dwójka” została powleczona lepszym materiałem, jest znacznie zgrabniejsza, posiada pasek do wygodnego zakładania na głowę i wciąż oferowana jest w bardzo atrakcyjnej cenie. Niestety póki co gogle nie są dostępne oficjalnie w polskiej dystrybucji, w związku z czym jedyną możliwością jest ściągnięcie ich bezpośrednio z Państwa Środka za pomocą popularnych portali aukcyjnych.

Czy warto to zrobić? Koszt około 60 złotych zostanie niestety odrobinę podniesiony ze względu na prowizję nowych sprzedawcą, jednakże cena z pewnością należy dalej do atrakcyjnych i zwyczajnie wartych zainwestowania. Niestety brak oficjalnego wsparcia pozbawi nas nie tylko opieki serwisów, ale także odpowiedniej bazy treści w języku innym niż mandaryński.

Najlepsza oferta za Xiaomi PLAY 2

Współpraca z Nokią

Zwróćmy jednak uwagę na to, że Mi stara się coraz mocniej osiąść na naszym rynku, także ze względu na to, że leżymy w miejscu tak zwanego nowego Szlaku Jedwabnego. Być może już za kilka lat do Polski zwożone zostaną nowości z portfolio firmy, póki co jednak musimy na to zaczekać. Tak samo jak na pierwsze efekty współpracy nowej Nokii (będącej własnością HMD Global) właśnie z tą chińską marką. Na początku tego miesiąca ogłoszono, że wspólnym siłami technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości będą rozwijane wraz z Finami.

Niestety jeszcze jest zbyt wcześnie by móc mówić o konkretnych projektach, jednakże z pewnością otrzymamy urządzenie obsługujących szerszą gamę smartfonów i to obu marek. Ostatnie urządzenia zdają się zmierzać w naprawdę obiecującym stylu, dzięki czemu możemy się spodziewać, że kolejna para gogli będzie stała na naprawdę wysokim poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Komentarze

0 komentarze